Co robić, gdy stwierdzimy wady ukryte samochodu od osoby prywatnej?

Wielu z nas decyduje się na zakup pojazdu od osoby prywatnej, bo widzimy w tym szansę na dobry interes, czy na oszczędności. Tylko co robić, gdy okaże się, że dany pojazd ma wady ukryte, a sprzedawca nas o tym nie poinformował? Tego dowiesz się z naszego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym jest wada ukryta samochodu?

Zanim przejdziemy do sedna, warto ustalić, czym jest wada ukryta samochodu. Co skrywa się pod jej pojęciem? Tak naprawdę wada ukryta auta to nieprawidłowości, o których kupujący nie wie w dniu zakupu i na pierwszy rzut oka nie jest w stanie jej rozpoznać. W praktyce, gdy wady ukryte samochodu od osoby prywatnej są ukrywane, to zwykle płacimy za pojazd więcej, niż jest wart. 

Wada ukryta może być fizyczna lub prawna. Pierwsza z nich ma miejsce, gdy występują wady techniczne pojazdy lub jakieś usterki, o których w dniu zakupu nie wiedzieliśmy i nie mogliśmy ich wykryć podczas oględzin. Wadą fizyczną może też być problem z cofniętym licznikiem lub ukrycie tego, że dany pojazd jest powypadkowy. Z wadą prawną mamy do czynienia wtedy, gdy właściciel nie miał prawa sprzedać samochodu, bo nie może zarejestrować pojazdu na siebie lub kupił auto pochodzące z kradzieży. 

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej – co robić?

Jeśli kupimy pojazd z wadą ukrytą, to warto wiedzieć, że możemy dochodzić swoich praw. Naszym pierwszym krokiem powinno być udowodnienie, że samochód nie jest tym, za który zapłaciliśmy i ma wady, o których nie zostaliśmy poinformowani. Aby nasza skarga nie była uznana za bezpodstawną, warto zgłosić się po opinię do eksperta, czy nawet dobrego mechanika samochodowego. 

Oczywiście pod żadnych pozorem nie możemy podejmować prób usuwania wykrytych usterek, czy innych wad. Wszystko musi zostać tak, jak w dniu zakupu. Następnie musimy dobrze zastanowić się, jakie są nasze żądania od sprzedającego. Możemy oczekiwać zwrotu samochodu po zakupie lub usunięcia wad. Tylko w przypadku pojazdu z salonu możemy zażądać wymiany na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *