Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

W ostatnich latach bardzo modne stało się wynajmowanie mieszkań na czas krótszy bądź dłuższy, zależnie od sytuacji. Właściciele w tym celu podpisują z najemcami umowę, by w ten sposób zabezpieczyć interesy obu stron. Czasem potrzebują wypowiedzieć tę umowę. Jak powinni się tym zająć? 

Wypowiedzenie najmu przez wynajmującego

Istnieje możliwość wypowiedzenia umowy przez wynajmującego. Jednak może to nastąpić tylko w określonych sytuacjach. Na pewno w sytuacji, kiedy najemca nie płaci za wynajmowane mieszkanie, a więc nie wywiązuje się z warunków umowy. Jeśli na przykład najemca nie zapłacił już za drugi miesiąc, wynajmujący może wypowiedzieć mu umowę. Z tym że nie tak od razu, ponieważ w pierwszej kolejności wynajmujący musi wysłać najemcy oficjalne, pisemne pismo powiadamiające o braku płatności za czynsz. W przeciwnym razie wypowiedzenie umowy może zostać uznane za bezpodstawne. Ponadto wynajmujący może wypowiedzieć tę umowę, jeśli zauważy, że mieszkanie jest celowo niszczone. Wystarczającą motywacją może być nawet samo zakłócanie porządku domowego. Zdarzają się też sytuacje, że najemca podnajmuje to mieszkanie i zarabia na nim. Jeśli jest mowa w umowie o tym, że nie może tego robić, to wynajmujący zyskuje prawo do wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego powinno mieć charakter pisemny. Gotowy wzór można znaleźć w internecie. 

Wypowiedzenie najmu mieszkania – wzór 

Wypowiedzenie umowy powinno zawierać konkretne dane i na pewno będą to miejscowość i data, a także dane osoby, która wypowiada umowę oraz osoby, do której kierowane jest to wypowiedzenie. Do tego nie można zapomnieć o adresie wynajmowanego mieszkania, podstawie wypowiedzenia najmu, a także terminie zakończenia umowy. Wypowiedzenie to trzeba obowiązkowo uzasadnić, a na końcu złożyć stosowny podpis. 

Posiadanie umowy wynajmu mieszkania z jednej strony chroni interesy najmującego. Może on mieć pewność, że będzie mógł mieszkać w tym mieszkaniu przez określony w umowie okres. Z drugiej jednak strony musi on liczyć się z możliwością wypowiedzenia tej umowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *