relacja

Podział majątku – co należy wiedzieć?

Wsparcie prawnika a podział majątku Wrocław. Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia? Ponieważ jest to o tyle zawiła kwestia, że niezbędna okaże się pomoc profesjonalisty. W momencie zawarcia związku małżeńskiego dwoje ludzi tym samym decyduje się na wspólność majątkową, która po rozwodzie dzielona jest pomiędzy tymi osobami. Wszystkie wspólnie zebrane dobra muszą zostać rozdysponowane w odpowiedni sposób. W zależności od komunikacji pojawiają się różne możliwości. Na co zwrócić uwagę, a także jak radzić sobie w tym trudnym procesie?

Majątek wspólny a osobisty małżeństwa

Na mocy prawa w chwili zawarcia związku małżeńskiego tworzy się majątek wspólny, chyba że intercyza zostanie jasno zawarta w umowie. Są to najzwyczajniej przedmioty, które zostały nabyte w czasie trwania małżeństwa. W dużej mierze wliczają się w to wynagrodzenia, dochody, kwoty składek, oszczędności, nabyte nieruchomości, ale także zwykłe przedmioty do wspólnego użytku domowego.

Z kolei majątek osobisty to wszystkie dobra, które zostały własnością przed zawarciem małżeństwa, przedmioty nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę, rzeczy osobiste, prawa niezbywalne, nagrody czy zdobyte z tytułu odszkodowania. Ten rodzaj majątku nie podlega podziałowi po rozwodzie. Zostaje z daną osobą.

Najczęściej majątek wspólny dzielony jest po równej części. Jednak zdarzają się przypadki, gdy któraś jednostka bardziej realizowała się w dodawaniu do części wspólnej. Dlatego każda osoba może poprosić o podział z uwzględnieniem stopnia, do którego się przyczyniła podczas tworzenia majątku. Jednak to ta osoba musi w dobry sposób przedstawić argumenty przemawiające za tym.

Podział majątku Wrocław

Podział majątku dzieli się na umowny oraz sądowny. Pierwszy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy małżonkowie są w stanie się ze sobą dobrze porozumieć. Jeżeli komunikacja jest na tyle dobra, można wspólnie wybrać podzielenie majątku na częściowy lub całkowity, a nawet dobrać dowolną formę umowy. W formie aktu powinna być spisana nieruchomość lub przedsiębiorstwo, które zostało wspólnie założone. Jest to najszybsza i najłatwiejsza forma podziału, ponieważ nie równa się z dodatkowymi kosztami czy zatrudnieniem prawnika.

Jeżeli pomiędzy małżeństwem dochodzi do kłótni, mogą oni wybrać sądowny podział majątku. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego. Jednak ta opcja równa się z poniesieniem dodatkowych kosztów, ale także należy wybrać prawnika, który będzie wspierał i walczył o jak najlepszy oraz sprawiedliwy podział.