Pomoc prawna w uzyskaniu odszkodowania za wypadek

Wypadek jest niezwykle traumatyczną, pełną stresu sytuacją, która sprawia, że nie jesteśmy w stanie działać rozsądnie. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać odszkodowanie za wypadek oraz poniesione straty.

Jak walczyć od odszkodowanie za wypadek

Podstawową czynnością, jaką musimy wykonać po tym, jak powstała szkoda, jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Należy to zrobić niezwłocznie, nawet jeśli sprawca wypadku uciekł – wtedy też policja odpowiednio udokumentuje, że miał on miejsce i potwierdzi straty.

Ważne, aby pamiętać o szybkim reagowaniu oraz załatwieniu formalności. O odszkodowanie z OC sprawcy można ubiegać się aż do trzech lat od daty zdarzenia. Jest to ogrom czasu, jednak bardzo często emocje oraz stres sprawiają, że zapomina się o terminowości. Najlepiej, gdy dopełnimy wszystko tak szybko, jak tylko się da. W jaki sposób zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Szkodę można zgłosić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, gdy posiadamy jeden z dwóch dokumentów:

  • Oświadczenie o winie sprawcy wypadku/szkody;
  • Notatka funkcjonariusza policji o zaistniałej sytuacji;

Gdy mamy dowolny z nich, możemy śmiało kontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Nie warto z tym zwlekać. Można to zrobić telefonicznie z miejsca wypadku lub wypełniając internetowo odpowiednie formularze.

Od czego zależy wysokość odszkodowania

Przyjmuje się, że odszkodowanie za wypadek ma funkcję kompensacyjną. Co to oznacza? Tyle, że powinno ono wynosić taką wartość, jaką ma poniesiony uszczerbek. W ramach rekompensaty pieniężnej jesteśmy w stanie jako poszkodowani powrócić do stanu majątkowego sprzed zdarzenia, które wywołało szkodę materialną. Zgodnie z tym wysokość wypłaconego odszkodowania nie może być ani wyższa, ani niższa niż sama szkoda.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy wartość rekompensaty jest niższa. Dochodzi do tego w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich jest wtedy, kiedy poszkodowany sam przyczynił się do powstałej szkody i jest jej współwinny. Druga z kolei ma miejsce ze względu na stan materialny osoby poszkodowanej. Zgodnie z zasadami współżycia społecznego, można ograniczyć wypłacone jej odszkodowanie, odpowiednio pomniejszając kwotę.

Pomoc prawna w przypadku odszkodowań za wypadek

Nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za walkę o odszkodowanie za wypadek? W takich przypadkach warto udać się po pomoc prawną do eksperta, który z pewnością w kompleksowy sposób pomoże oraz wskaże drogę rozwiązania problemu. Usługi prawne będą również niezbędne, gdy uznamy, że wysokość odszkodowania jest niesatysfakcjonująca. W takich przypadkach można wystąpić na drogę sądową – dobry prawnik będzie tutaj absolutnie konieczny.

http://www.radca-filipski.pl/uslugi/odszkodowania-komunikacyjne-olsztyn