Jak zostać adwokatem?

Wielu z nas marzyło o zawodzie prawnika. Dlaczego? Ten zawód zawsze kojarzył się z prestiżem, szacunkiem i dobrymi zarobkami, ale także setkami godzin spędzonymi w bibliotece. Żeby zostać adwokatem, po pierwsze należy skończyć studia prawnicze. Po drugie każdy przyszły adwokat ma obowiązek odbyć aplikację prawniczą. Kolejnym krokiem, który zbliży nas do wykonywania zawodu prawnika jest pozytywnie zdany egzamin adwokacki i wpisanie na listę adwokacką. Należy jednak pamiętać, że nabór kandydatów na aplikantów odbywa się tylko jeden raz w roku, we wrześniu i polega na zdaniu egzaminu konkursowego.

Jeśli chcesz ubiegać się o zdawanie egzaminu wstępnego na aplikację nie możesz zapomnieć o kilku ważnych kwestiach. Każdy aplikant musi dostarczyć zgłoszenie do odpowiedniej siedziby komisji kwalifikacyjnej. Zgłoszenie powinno zawierać dokładne dane adresowe oraz wymagane terminy. Gdzie ich szukać? Każdego roku znajdziesz je na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W twoim zgłoszeniu nie powinno także zabraknąć wniosku o dopuszczenie do egzaminu wstępnego, kwestionariusza osobowego, życiorysu, oryginału lub urzędowego odpisu dyplomu ukończenia studiów prawniczych lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych na terenie Polski. Ważne jest, abyś dołączył zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Pamiętaj także o wpłaceniu opłaty egzaminacyjnej. Otrzymasz potwierdzenie zapłaty, które również masz obowiązek dołączyć do teczki z dokumentami. Ostatnim załącznikiem są trzy zdjęcia.

Najbardziej stresującym etapem jest egzamin. Składa się on z blisko 150 pytań. Kandydat za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje jeden punkt. Pewnie jesteście ciekawi ile punktów jest potrzebnych, aby zdać egzamin. Komisja wymaga stu punktów, aby zakończyć egzamin wynikiem pozytywnym. Przyszli adwokaci mają dwa lata na wpisanie się na listę aplikantów oraz znalezienie osoby, która będzie odpowiedzialna za przebieg aplikacji. Warto wspomnieć, że aplikacja trwa trzy lata i kończy się zdaniem egzaminu zawodowego.