Jak znaleźć dobrego prawnika biznesowego?

Nie tylko osoby indywidualne potrzebują pomocy prawniczej. Często zdarza się bowiem, że kancelarie muszą zająć się problemami przedsiębiorstw.

Bez względu na to, czy terytorium naszego działania jest Szczecin, Kraków, czy też Olsztyn, dobry prawnik pomoże nam uporać się z wieloma nieprzewidzianymi problemami. Problem tkwi tu jednak w tym, że kancelarii w dużych miastach jest bardzo dużo, zaś my musimy zdecydować się na podjęcie współpracy z jedną z nich. Jest to o tyle ważne, że nasz prawnik staje się, na swój sposób, naszym partnerem. Istotne jest tu więc nie tylko wzajemne zaufanie, ale też wysokie kompetencje, których oczekiwalibyśmy od każdego partnera biznesowego. Jak znaleźć dobrego adwokata w dużym mieście? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo na łamach niniejszego artykułu.

Jakimi cechami odznacza się dobry prawnik dla biznesu?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, prawnik biznesowy musi wykazywać cechy, które są szczególnie pożądane przez osoby biznesowe. Musi być on gotowy w każdej chwili, odpowiadając na ważne maile z naszej strony praktycznie natychmiast. Po przekazaniu mu wstępnej wersji umowy z kontrahentami, powinien dokładnie ją przeanalizować i przedstawić nam swoje spekulacje z nią związane. Specjalista biznesowy powinien wierzyć w sprawę swojego klienta i bronić jej podczas każdej negocjacji, nieważne, jak bardzo problematycznej. Tylko wtedy, klient ma świadomość, że wynajęty prawnik faktycznie działa w jego interesie i zapewni bezpieczeństwo jego biznesowi.

Bycie prawnikiem biznesowym wymaga też odpowiedniego nastawienia ze strony samego specjalisty. Bardziej, niż o sprawy sądowe, chodzi tu o zarządzanie projektami klienta, radzeniu sobie z unikaniem i opanowywaniem kryzysów. To właśnie prawnik pełni rolę swoistego analityka biznesowego, przedstawiając swojemu klientowi możliwe konsekwencje działań, a także analizując koszty, relacje biznesowe, czy też wkład zasobów ludzkich.

Bez względu na to, czy szukamy prawnika w Olsztynie zewnętrznego czy też wewnętrznego, osoba ta powinna wykazywać się sporą dozą wyrozumiałości i empatii. Dobrzy prawnicy muszą rozumieć swojego klienta, jednocześnie nie angażując się zbyt emocjonalnie w jego działalność. Konieczne jest tu przede wszystkim zadbanie o to, aby między rzeczywistością biznesowo-rynkową klienta a prawem nie występowały żadne rozbieżności. W ten sposób, firma zyskuje na wiarygodności na rynku, jednocześnie łatwiej pozyskując wspólników i rozwijając się w dużo sprawniejszy sposób.

Co jest szczególnie ważne podczas wyboru prawnika?

Przede wszystkim lata działalności. Prawnik o długoletnim doświadczeniu w danej specjalizacji ma sporą szansę na stanie się idealnym partnerem biznesowym naszej firmy. Niemniej ważna jest też przejrzystość komunikacji z takim specjalistą. Dobra kancelaria powinna oferować nam możliwość zasięgnięcia informacji w sekretariacie lub u innych prawników w niej pracujących, jeśli chcemy poznać stan naszej sprawy pod nieobecność naszego prawnika. Istotna jest też metoda, jaką prawnik będzie się z nami komunikować w sprawie ważnych pism lub rozpraw.

Dokumenty sporządzane przez naszego prawnika biznesowego powinny być napisane estetycznie, bez błędów i nieścisłości. Warto jest też dowiedzieć się, czy interesujący nas specjalista prowadzi sprawy osobiście. Zbyt duże poleganie na substytucji wydłuża jedynie sprawy i burzy zaufanie, które jest przecież filarem takiej współpracy.