Adwokaci i radcy prawni we Wrocławiu – do kogo po poradę prawną?

Adwokat czy radca prawny? To pytanie niejednokrotnie zadajemy sobie, gdy musimy załatwić sprawy formalne dotyczące takich obszarów życia jak np. sprzedaż nieruchomości, umowa przedmałżeńska, czy spisanie testamentu. Wiele osób uważa, że do radcy prawnego warto udać się, gdy potrzebujemy umowy, a do adwokata, gdy szukamy kogoś, kto będzie bronił naszych interesów w sądzie. Z punktu widzenia prawa to jednak żadne rozgraniczenie. Czy to adwokaci, czy radcy prawni (w pewnych obszarach) mogą się podjąć każdej ze wskazanych czynności prawnych.

Porady prawne we Wrocławiu – adwokaci i radca pod jednym dachem

Adwokat to nie radca prawny i odwrotnie. To dwa różne zawody. Każdy z nich regulowany jest odrębnymi przepisami. W przypadku radcy prawnego, zasady wykonywania zawodu reguluje ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 roku. Zawód adwokata określony jest przez ustawę prawo o adwokaturze z dnia 26 maja 1982 roku.
Obecnie granica pomiędzy tymi dwoma profesjami dość mocno się zatarła. Teoretycznie po poradę prawną możemy udać się do każdego z nich, chyba że dotyczy ona spraw karnych lub karnoskarbowych. Tu jest już wyraźne rozgraniczenie uprawnień. Otóż radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie stosunku pracy u danego przedsiębiorcy. Nie może on jednak występować w sprawach karnych i karnoskarbowych jako obrońca swojego pracodawcy.
 
Adwokaci mogą udzielać porad prawnych jedynie drodze indywidualnej działalności gospodarczej (ewentualnie jako wspólnik spółki). Jeśli mieszkasz w dużym mieście, np. we Wrocławiu i potrzebujesz porady prawnej, najlepiej wybrać kancelarię, która zatrudnia specjalistów prawa z różnych specjalizacji zarówno adwokatów, jak i radców prawnych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że udzielona zostanie ci kompleksowa pomoc prawna, która może dotyczyć:

  • udzieleniu porady prawnej,
  • sporządzenia opinii prawnej,
  • opracowania projektów aktów prawnych,
  • reprezentowania przed sądami,
  • reprezentowania przed urzędami.

Dawniej sprawa była o wiele prostsza. Co do zasady tylko adwokat mógł być obrońcą w sądzie w sprawach karnych i karnoskarbowych. Dziś, jeśli radca prawny nie pozostaje w stosunku pracy, również on może podjąć się tych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *