Separacja czy rozwód – jak podjąć dobrą decyzję?

Małżonkowie, którzy nie chcą już być razem, stają przed trudną decyzją o rozwodzie. Jednak w niektórych przypadkach warto zdecydować się na separację, która nie przekreśla małżeństwa, lecz daje czas na poukładanie sobie wielu spraw i zastanowienie się nad podjęciem dalszych kroków. Kiedy warto złożyć pozew o separację i czy sprawami o separację zajmują się także adwokaci od rozwodów? Wrocław jest miastem, które weźmiemy pod lupę, szukając odpowiedzi na te pytania.

Rozwód, czyli koniec małżeństwa

Sąd orzeka rozwód, gdy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, czyli wtedy, gdy nie ma żadnych przesłanek mówiących o tym, że małżeństwo może być kontynuowane. Rozwód jest definitywnym zakończeniem małżeństwa, wskutek którego związek małżeński przestaje istnieć. Rozwód skutkuje rozdzielnością majątkową, unieważnia dziedziczenie z mocy ustawy i uprawnia rozwodników do zawarcia nowych związków małżeńskich.

Separacja – dajmy sobie ostatnią szansę

Różnica między rozwodem a separacją jest bardzo wyraźna. Warto przy tym zauważyć, że wyróżniamy separację sądową oraz separację faktyczną. Separacja sądowa skutkami przypomina rozwód, gdyż dochodzi do rozdzielności majątkowej, a małżonkowie przestają po sobie dziedziczyć z mocy ustawy, jednak nadal pozostają oni małżeństwem. Z kolei separacja faktyczna oznacza zerwanie wspólnego pożycia przy zachowaniu wspólności majątkowej i dziedziczeniu pod sobie z mocy ustawy. Na separację warto zdecydować się wtedy, kiedy potrzebujemy czasu na przemyślenie decyzji o rozwodzie lub mamy nadzieję na poprawę relacji. Decyzja o separacji jest często podejmowana przez małżonków mających nieletnie dzieci, które mogłyby ucierpieć na rozwodzie rodziców. Uzyskanie separacji sądowej nie jest trudne, gdyż wymaga jedynie wykazania, że doszło do zupełnego (a nie zupełnego i trwałego) rozkładu pożycia. Jeśli jednak jedno z małżonków składa pozew o separację, a drugie uzasadniony pozew o rozwód, sąd orzeka rozwód.

Jak podjąć dobrą decyzję?

Decyzja o separacji lub rozwodzie nigdy nie jest łatwa, dlatego warto szukać porady u osób mających doświadczenie w tego typu sprawach. Najlepszym źródłem wiedzy są adwokaci od rozwodów. Wrocław to miasto, w którym działa wiele kancelarii zajmujących się rozwodami.  Adwokaci od rozwodów we Wrocławiu zajmują się także prowadzeniem spraw o separację, dlatego potrafią obiektywnie ocenić, jaki pozew powinni złożyć małżonkowie. Adwokaci od rozwodów we Wrocławiu biorą pod uwagę osobistą sytuację małżonków, skupiając się na ich doświadczeniach oraz dobru swoich klientów i ich dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *