Własna działalność gospodarcza

Coraz więcej z nas decyduje się na własną działalność gospodarczą. Dlaczego? Mamy dość korporacyjnych wymogów i wartości, które często nie współgrają z naszym własnym systemem wartości. Stres, mobbing, poczucie niedowartościowania, za małe zarobki i brak przyjaciół w pracowniczym zespole.

Coraz więcej kobiet chce łączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowym. Niestety nie każda placówka, instytucja czy firma jest w stanie to zagwarantować. Work life balance, praca zdalna i elastyczne godziny pracy, czas na swoje hobby i rodzinę stają się priorytetem. Pojawiają się także negatywne opinie mówiące o tym, że pracując na swoim pracujesz całą dobę, trudno o urlop, a z problemami musisz radzić sobie sam. Mimo wszystko coraz więcej ludzi decyduje się na założenie swojej działalności.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Na początek każdy przyszły przedsiębiorca powinien zastanowić się nad charakterem swojej firmy. Czy to będzie sklep stacjonarny, internetowy, prywatne lekcje, księgowość czy produkcja na masową skalę musimy przygotować plan naszych działań. Od pomysłu będą zależały dalsze posunięcia. Nie zapominajmy o biznes planie, kosztorysie, zdobyciu informacji na temat dofinansowania, spełnienia wymogów sanitarnych, wynajmie lokalu i jego remoncie. Przyszły przedsiębiorąca jest zobowiązana złożyć wniosek CEIDG-1. Tutaj mamy kilka możliwości. Formularz możemy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy, listem poleconym poświadczonym notarialnie, drogą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub bez użycia bezpiecznego podpisu elektronicznego. Po pomyślnej rejestracji działalności można stara się o NIP i REGON, które zostaną nadane zaraz po rejestracji działalności gospodarczej. W następnej kolejności wybieramy rodzaj opodatkowania na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa. Nie zapominajmy także o założeniu konta bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *