Pozew o zapłatę – kiedy go składać?

Pozew o zapłatę – kiedy wkroczyć na drogę sądową?

Jeżeli wszystkie środki, takie jak kancelaria adwokacka, zostały już wykorzystane i ponaglenia oraz wezwanie do zapłaty nie przyniosły rezultatu, wówczas jedynym ratunkiem, aby odzyskać pieniądze jest wkroczenie na drogę sądową. Pozew o zapłatę to kolejny krok, jakiego musi się spodziewać dłużnik, jeżeli nie zareagował na wezwanie do zapłaty. Pozew musi zostać skierowany do sądy w okręgu którego mieszka dłużnik. Sąd na podstawie dokumentów oraz pozwu wydaje nakaz do zapłaty, bez przeprowadzania rozprawy oraz obecności stron.

Odwołanie od nakazu zapłaty

Dłużnikowi, a więc pozwanemu przysługuje możliwość złożenia odwołania od nakazu zapłaty w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu. Odwołanie od nakazu zapłaty skutkuje tym, że wówczas dochodzi do rozprawy, na którą wzywani są zarówno pozwany (dłużnik), jak i osoba, która pozew złożyła i domaga się swoich należności pieniężnych.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Sprzeciw od nakazu zapłaty musi być wniesiony do sądu w ciągu dwóch tygodni od daty jego otrzymania. W treści sprzeciwu zawarte muszą zostać zarzuty do nakazu zapłaty oraz informacja czy sprzeciw dotyczy całości nakazu czy tylko jego części.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *