Pozew o zapłatę – kiedy go składać?

Pozew o zapłatę – kiedy wkroczyć na drogę sądową?

Jeżeli wszystkie środki, takie jak kancelaria adwokacka, zostały już wykorzystane i ponaglenia oraz wezwanie do zapłaty nie przyniosły rezultatu, wówczas jedynym ratunkiem, aby odzyskać pieniądze jest wkroczenie na drogę sądową. Pozew o zapłatę to kolejny krok, jakiego musi się spodziewać dłużnik, jeżeli nie zareagował na wezwanie do zapłaty. Pozew musi zostać skierowany do sądy w okręgu którego mieszka dłużnik. Sąd na podstawie dokumentów oraz pozwu wydaje nakaz do zapłaty, bez przeprowadzania rozprawy oraz obecności stron.

Odwołanie od nakazu zapłaty

Dłużnikowi, a więc pozwanemu przysługuje możliwość złożenia odwołania od nakazu zapłaty w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu. Odwołanie od nakazu zapłaty skutkuje tym, że wówczas dochodzi do rozprawy, na którą wzywani są zarówno pozwany (dłużnik), jak i osoba, która pozew złożyła i domaga się swoich należności pieniężnych.

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Sprzeciw od nakazu zapłaty musi być wniesiony do sądu w ciągu dwóch tygodni od daty jego otrzymania. W treści sprzeciwu zawarte muszą zostać zarzuty do nakazu zapłaty oraz informacja czy sprzeciw dotyczy całości nakazu czy tylko jego części.