Obowiązki audytora

Osoba na stanowisku audytora przeprowadza audyty, czyli profesjonalne i niezależne opinie oraz oceny na temat sytuacji funkcjonowania danej firmy, organizacji, placówki lub instytucji. Celem audytu jest otrzymanie informacji, czy dana firma działa zgodnie z wcześniej ustalonymi założeniami.

Audytor sporządza analizy, raporty oraz sprawuje kontrolę nad danym ośrodkiem. Kontrola polega na skrupulatnym sprawdzaniu sprawozdań finansowych, które powinny być realizowane zgodnie z literą prawa. Ustawa o Finansach Publicznych z dnia 30.06.2005 roku potwierdza, że zawód audytora może wykonywać osoba z kręgu krajów Unii Europejskiej, o nieposzlakowanej opinii, ze zdolnością do praw publicznych, z zaświadczeniem o niekaralności. Dodatkowo musi być absolwentem studiów wyższych, najlepiej kierunków ekonomicznych. Prócz wykształcenia i doświadczenia przyszły audytor nie powinien mieć problemów z wykorzystaniem umiejętności interpersonalnych i pracą o charakterze analitycznym.

Zawód audytora sięga początków minionego wieku, a więc stosunkowo od niedawna gości na rynku pracy. Ponadto audytor może także być specjalistą w danej branży. Do najchętniej wybieranych należą dziedziny finansowe, farmaceutyczne, rynek nieruchomości, budownictwo i nowe technologie. Audytorów dzielimy na zewnętrznych i wewnętrznych. Audytor zewnętrzny zostaje zatrudniony spoza struktury firmy. Jest niezależny kierownictwu. Na zgłoszenie danego organu kontroluje działalność danej firmy, sprawdza, czy funkcjonuje ona zgodnie z prawem. Z kolei audytor wewnętrzny to pracownik firmy, który przeprowadza audyt, czyli sprawdza jej działalność, szuka zagadnień, które wymagają poprawy, określa ścieżki rozwoju. Ma to na celu usprawnić daną firmę i sprawić, że stanie się liderem w danej branży. Współcześnie zawód audytora należy do grona tych najlepiej opłacalnych. Oczywiście, że wynagrodzenie jest uzależnione od branży i rodzaju audytu. Z pewnością audytor zewnętrzny zarabia więcej niż audytor wewnętrzny. Średnia pensja audytora rozpoczyna się od kwoty pięciu tysięcy złotych.