Legalizacja butli LPG w praktyce

Chcąc cieszyć się niskimi cenami gazu w naszym aucie, musimy przejść szereg procedur związanych z instalacją LPG. Jedną z nich jest legalizacja butli LPG, która musi mieć miejsce w wypadku zainteresowania tego typu opcją. Dlatego warto wiedzieć, jakie obowiązki czekają nas w momencie zdecydowania się na używanie gazu w naszym aucie. Nasz praktyczny poradnik pozwoli znaleźć wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. Zapraszamy!

Legalizacja butli LPG – o co w tym chodzi?

Kiedy nasze auto będzie wyposażone w LPG, butla musi otrzymać niezbędną homologację, która wymusza stosowne badania, które potwierdzają bezpieczeństwo jej użytkowania. Wspomniana legalizacja butli LPG wykonywana jest po 10 latach od ostatniego przeglądu. W wypadku wykrycia zmian w butli, musi być wymieniona na nową. Jeśli jednak butla jest w odpowiednim stanie, wtedy uzyskuje przedłużenie homologacji. 

Jak przebiega proces legalizacji butli LPG?

Aby móc dokonać wspomnianej legalizacji, trzeba udać się do specjalnego warsztatu mechanicznego, który posiada upoważnienie TDT. Dzięki temu legalizacja butli zostanie wykonana zgodnie z obowiązującym prawem. Brak upoważnienia od TDT skutkuje nie ważnością dokumentu legalizacyjnego dla naszej butli. Co ciekawe, nie wszystkie warsztaty zakładające i naprawiające butle LPG mają upoważnienie ot TDT, dlatego warto sprawdzać tą kwestię na miejscu.

Sama legalizacja butli LPG polega na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego zbiornika gazowego. Zadaniem diagnosty jest rzetelna ocena, czy instalacja gazowa będzie bezpieczna podczas dalszego użytkowania. W skład takich badań chodzi o sprawdzenie grubości i ogólnego wyglądu powłoki zewnętrznej zbiornika, rewizja wewnętrznej części zbiornika, sprawdzeniu ciśnienia zbiornika gazowego, a także ocena sprawdzenie zgodności i czytelności tabliczki znamionowej naszej butli LPG.

Jeśli stan butli LPG nie wzbudza żadnych wątpliwości, wtedy mamy możliwość dokonania jej legalizacji. Otrzymujemy na to oczywiście stosowne dokumenty, które potwierdzają wykonanie całego zakresu prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *