najem mieszkania

Kiedy warto wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Każdy właściciel mieszkania ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Tylko kiedy warto to zrobić? Kiedy zdecydować się na wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości? Odpowiadamy!

 

Kiedy najemca zalega z czynszem

Wynajmując swoją nieruchomość, wychodzimy z założenia, że nie będzie żadnych problemów z lokatorami. Jednak praktyka pokazuje, że osoby, które wydawały się uczciwe i rozważne, potrafią przysporzyć wielu zmartwień, w tym również zalegać z czynszem. O ile okazjonalne zaległości w spłacie da się zrozumieć, zwłaszcza jeśli lokatorzy wcześniej nas uprzedzą o lekkim opóźnieniu, tak kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne zaległości w spłacie, już nie.

W takich przypadkach wypowiedzenie umowy najmu jest zrozumiałe i warto to zrobić, jak najszybciej. Aby jednak dopełnić formalności, należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy najmu najlepiej zrobić na piśmie. Do tego warto dopilnować, by w dokumencie nie zabrakło najważniejszych elementów.

 

Kiedy chcemy sprzedać mieszkanie

Wiadomo, że czasami zdarzają się sytuacje, w których nie chcemy dłużej bawić się w wynajem lub takie, gdy potrzebujemy pilnie gotówki, a sprzedaż mieszkania wydaje się najlepszym sposobem na ich zdobycie. W takich sytuacjach nie możemy jednak zapominać o lokatorach i jeśli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości, to koniecznie powinniśmy też wypowiedzieć umowę najmu. Co ważne, nie należy robić tego z dnia na dzień, zwłaszcza jeśli umowa jasno wskazuje, że lokatorzy mają miesiąc lub trzy miesiące na wyprowadzkę. W takich przypadkach zawsze trzeba przestrzegać umowy i w wyznaczonym czasie poinformować swoich lokatorów o sprzedaży mieszkania.

 

Kiedy budynek został zgłoszony do rozbiórki

Zdarzają się przypadki, gdzie starsze budynki nie są remontowane, lecz przeznacza się je do rozbiórki. Jeśli okaże się, że budynek, w którym znajduje się nasze mieszkanie, również został zakwalifikowany do rozbiórki, to warto poinformować swoich lokatorów, że w niedalekiej przyszłości będą musieli się wyprowadzić. Ludzka przyzwoitość nakazuje zrobić to jak najwcześniej, ponieważ w ten sposób będą mieli odpowiednią ilość czasu na znalezienie czegoś nowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *